Články



Boj o tituly v České F1 lize 2009A vrcholí
Datum 10.10.2009
Autor
Odkazy n/a
Hodnocení

Stránka 1 z 1
Dva závody. Ano, přesně tolik závodů zbývá do konce sezony České F1 ligy A v roce 2009. Vše uplynulo velmi rychle, jak dlouho tomu je co jsme začínali v Austrálii? Měsíc? smiling)
Závody nás zavedly na okruhy celého světa, natrénovali jsme mnoho hodin na každém z nich, ale všechno toto úsilí a vynaložený čas se vyplatil. Hodinový adrenalinový požitek ze soubojů v závodech to zcela vynahradí, i když byly i situace, kdy úsilí vyšlo vniveč, ať už jezdeckou chybou nebo chybou techniky. I o tom závody jsou. A jak si jednotliví jezdci, kterým se kromě dobrého pocitu ze závodění podařilo vyjet i nějaké ty body, stojí? Avizuji, že velmi zajímavě.

Před pohledem na situace v tabulkách se ještě podíváme na pár statistik.
V dosavadních 15ti závodech dokázalo získat alespoň bod 25 závodníků, alespoň jednoho závodu se pak účastnilo celkem 34 jezdců.
Celkem deseti jezdcům se podařilo vybojovat v sezoně jedno a více pódiových umístění.
Všech 15 závodů se zúčastnilo pouze 5 jezdců, dojet 15x do cíle se ovšem podařilo jedinému – M. Brožovi. Jednou jej neviděli Z. Zvěřina, kterému došel benzín v Turecku a P. Kolář, jehož zradilo internetové spojení v posledním závodě v Japonsku. Bodovat ve všech závodech se nikomu nepodařilo.
Jezdci na serveru natestovali celkem 69905 kol, nejvíce je odjeto v Austrálii (6385kol) a pak v Turecku (6039). Turecku hodně pomohl testováním M.Březina, který zde odkroužil úctyhodných 1164 kol a byl zde i nejrychlejší. Nejméně pak je odjeto ve Valencii (3604).

Nyní tedy k bojům o titul.
Mezi jednotlivci je situace zdánlivě jasná, v posledních dvou závodech je možné získat maximálně 24 bodů. Zdeněk Zvěřina má na již jediného soupeře o titul náskok 21bodů. V posledních 2 závodech mu tedy stačí získat 3 body a mistrovský titul je jeho, i kdyby Felix Hanek, který je právě tím již jediným soupeřem, oba závody vyhrál. Vzpomeňme ale na rok 2007 v reálu, kde také dva závody před koncem stačily k zisku titulu a nepovedlo se. Uvidíme zda si zde v lize povede leader lépe. Ještě dodám, že na třetím místě se drží Marcel Kukuricáš, který má velkou šanci místo udržet při absenci nejbližších pronásledovatelů. Celé pořadí si můžete prohlédnout na stránkách.

A jak finiš sezony a své možnosti vidí oba jezdci?

                    Z.Zvěřina: Vzhledem ke stavu šampionátu jezdců by se mohlo zdát, že mým cílem je pouze bodovat a pojistit si tak titul. Cílem však ale není jen bodovat, ale postavit se na stupně nejvyšší v obou zbylých závodech. Díky výborné spolupráci v rámci týmu jsem optimistický a věřím, že se nám podaří získat oba tituly.

                    F. Hanek: Pohár jezdců z mého pohledu je rozhodnutý. Jsem v pozici Kimiho Raikkonena v roce 2007, ten ztrácel 17bodů z možných 20, já ztrácím 21 z 24. Ten v tom roce ale titul získal, takže dokud mám i teoretickou šanci, nevzdávám se. Zdeněk Zvěřina ale celou sezonu ukazuje, že je jeden z nejrychlejších a nejspolehlivějších pilotů, takže šance jsou mizivé.

To v poháru konstruktérů je stav mezi týmy GPracing a Barracuda Ducati Racing mnohem napínavější, doslova. Stav je totiž 183:183!! Nepřekvapivě jsou v tomto boji zainteresování výše zmínění Zdeněk a Felix. Nepatrnou výhodu v tomto souboji má tým GPR, který bude tak jako tak mít na konci na kontě více vítězství v závodech a tak by při bodové shodě titul patřil jim, vyhráli totiž 10 závodů z 15ti.

Zeptáme se na dojmy a cíle zúčastněných jezdců před napínavým závěrem sezony.

                    Z.Zvěřina (GPracing): Tým Gpracing nastupuje do posledních 2 závodů silně motivován a povzbuzen výsledky z předešlých závodů. Co se taktiky do závěrečných závodů týká, tak nastupujeme s obvyklou taktikou: jde o to, získat alespoň o bod víc než baracuda.
Nervozita v tak napínavém finishi bude určitě vysoká a tak se budeme muset snažit maximálně koncentrovat, přípravě do závěrečných závodů budeme věnovat maximum. Týmový kolega naprogramoval speciální software na analýzu a vyhodnocováni dat, což nám určitě pomůže dobře připravit vůz do závodů. Moc se těším na ten dramatický finish.


                    F.Hanek (Barracuda): Budou to určitě dva dramatické závody, kde půjde o všechno. Příprava není zas tak rozdílná od ostatních tréninků, snažím se ale trénovat každý den a jedna velká změna určitě je, nehotlapuji a jezdím pouze delší stinty, které využijeme v závodě. Nervozitu zatim nepociťuju, ta možná přijde po Interlagosu, kde se celá hádanka možná pohne dál, buď na naši stranu, nebo se od nás odkloní. V zisk poháru rozhodně věřim, protože jsme dokázali, že umíme být na tratích rychlí a spolehliví. Pokud naše zkušenosti v posledních dvou závodech prodáme, máme na to. Speciální taktiku nepřipravuji, ale více přemýšlím a počítám, jaká taktika bude výhodnější a tu nakonec zvolíme. Samozřejmě se budu soustředit na výkony hlavních soupeřů. Pokud uvidím, že budeme před nimi a zvýší nám to šance na titul, určitě se nebudu hnát bezhlavě za dalšími pozicemi.

                    M.Březina(GPracing): Budeme bojovat o titul jak to jen půjde. Věřím Zdeňkovi, takže mu to nesmím podělat. V nejhorším máme v záloze ještě třetího jezdce, který drtí konkurenci v jiné mezinárodní soutěži. V posledním závodě jsem učinil opatření, který mi dovolují se konečně pořádně soustředit na závod a určité zlepšení se projevilo, i když výsledek nebyl zrovna optimální. Ale v téhle soutěži je obrovská konkurence a zvláště Zdenda s Felixem ji ještě převyšují. Osobně se v posledních závodech chci soustředit na nastavení pro závod a zbytečně se nerozptylovat hotlapováním. Můj úkol je ale jasný, dojet v nejhorším případě hned za Jirkou a mělo by to stačit. Snad mi bude Interlagos sedět, neboť se mi tam vždy dařilo i když Jirka tvrdí totéž.

                    J.Luža(Barracuda): Poslední závody vidím v podobném duchu jako doteď. To znamená tahání se o každý bod, špičkové výkony od všech jezdcú, už několik závodů máme podobný zisk bodů, doufám, že ten náš bude větší.
Určitě jsme v poslední době zvýšili úsilí na připravě závodu. Momentálně jsme oba zapáleni do výhry šampionátu a o specialní taktiky take není nouze… Vždy se snažíme jet co nejlépe, ovšem víc se zajímám o Michala Březinu, Zdeněk je precijenom víc v dosahu Felixe. Ovšem na Interlagosu nás můžete vidět oba vepředu. Posledních pár závodů se snažíme vymýšlet všechno možné..a nejem my, ale i soupeři.. viz poslední Suzuka, kde probíhala alchimie v počtech pitů na obou stranach. Myslím, že to samé můžeme očekávat i dál


Pro úplnost na 3. místě se zatím drží tým Kiwi, který má na čtvrtý Vodafone náskok 15 bodů a na páté Subaru 16 bodů.

Závěrečné závody tedy slibují velké drama, možná až do posledních metrů. Souboje o dobré celkové umístění se ale neodehrávají jen na špici, ale i ve středu pole se nabízí ke sledování nejeden souboj o pořadí. A po posledním závodě se budete moci zúčastnit ankety o různé nej okamžiky a počiny v sezoně. Už teď například můžete popřemýšlet, koho byste navrhli na ocenení předjížděcí manévr roku? Více ale až po sezoně. Těšíme se tedy na shledanou na startovním roštu, případně sledujte živý přenos na livetimingu na stránkách ligy.
©Martin Brož™

Musíš být zaregistrovaný a přihlášený, aby jsi mohl hodnotit články!

komentáře

Komentáre

Seřadit: Sort ascending   
#6 od Petr Kolář
quote
Avatar
Parádní článek. Pořádně se ještě v závěru sezóny poperte. smile
17.10.2009 - 00:48
0 0
#5 od
quote
Avatar
Supr článek. Supr komentáře. Přeju hodně štěstí. Bude to boj do posledního metru závodu smiling.
14.10.2009 - 14:43
0 0
#4 od
quote
Avatar
smile:smile:
11.10.2009 - 13:55
0 0
#3 od
quote
Avatar
abnormalne uzasne citanie amused
11.10.2009 - 13:39
0 0
#2 od
quote
Avatar
GREAT WORK!
10.10.2009 - 22:07
0 0
#1 od
quote
Avatar
nice
10.10.2009 - 21:47
0 0


Komentáře jsou zakázané.

Předzávodní info

Další závody

F1 A 19P: 24.11.2019 20:00 VC Abu Dhabi A (41 kol)
F1 B 19P: 1.12.2019 20:00 VC Abu Dhabi B (41 kol)
F1 A 19P: 8.12.2019 20:00 VC Německa A (50 kol)
F1 B 19P: 15.12.2019 20:00 VC Německa B (50 kol)
F1 A 19P: 22.12.2019 20:00 VC Itálie A (40 kol)
F1 B 19P: 29.12.2019 20:00 VC Itálie B (40 kol)

Shoutbox


Anketa

anketa není aktivní

ukázat ankety

Teamspeak

Partneři

Serios.czCZECHSIM.czGPF1.cz