NEWS ALL

Jak si nastavit volant

napsal 1. Michal GDPR - 21.02.2015 - 12:18
Ahoj všem,

protože se mi množí prosby o radu jak si nastavit volant, tak jsem rozhodnul, že toto téma otevřu tady a rovnou pro všechny.
Netvrdím, že je mé nastavení nějakým optimem vhodným pro všechny, ale pouze chci pomoci v rámci svého nastavení.
Nejdříve podotýkám, že používám volant Logitech G25.

A už k věci, nejdříve nastavení ve hře:

Tady nastavení digitálního zatáčení asi není třeba řešit, protože to je určeno pro klávesnici.
Další položky už důležité jsou, protože určují vaše pohyby v kokpitu. Vypadá to sice reálněji s nimi, ale já je vypínám, protože pak ztrácím trochu orientaci.
images/news-pics/899_1424517540.jpg

Zde se určuje všeobecná síla odezvy Force feed backu. Pro každý volant je potřeba si ho nastavit podle vlastních pocitů. Nezapomeňte, že nastavení je ovlivněno i nastavením v ovladačích systému.
images/news-pics/899_1424517546.jpg

Zde se nastavují vibrace na volantu, pedálech a brzdách. Můj volant umožňuje jen vibrace na volantu, k čemuž slouží dva poměrně silné servomotory.
images/news-pics/899_1424517552.jpg

Toto nastavení jsem nikdy nezkoumal.
images/news-pics/899_1424517556.jpg

Citlivost os, zde dávám vždy 50%
images/news-pics/899_1424517569.jpg

Zde dávám u osy X 2%, aby se mi vůz nevrtěl na rovinkách při jakékoliv odchylce od polohy nula. Tzn., že 2% odchylky od středu volant ignoruje.
images/news-pics/899_1424517584.jpg

Nyní se podíváme do souboru Controller.ini, tedy soubor konfigurace volantu, který najdete v "Userdata\Jméno Vašeho profilu\".
Tři důležité položky jsem označil.
Ty první dvě v tomto nastavení znamenají, že se vám budou kola na voze natáčet přesně dle natočení volantu. Pokud tam máte nastavení rozdílné od nuly, pak bude záležet na rychlosti vozu, jaký skutečný úhel budou mít kola na voze. Ve vyšších rychlostech to bude nejspíše úhel kol menší než na volantu a naopak v pomalých se to bude snažit více dotáčet. Já však preferuji nastavení, které mi v tomto nepomáhá i za cenu, že to nemusí být vždy nejefektivnější. Třetí položka "Steering Wheel Range" má spojitost s dalším obrázkem, tak to popíšu tam.
images/news-pics/899_1424517590.jpg

Nakonec, jak si nastavit volant v ovladačích ve Windows?
Mám volant G25 od logitechu, takže je možné, že budete mít jiné grafické rozhraní.
Důležité ale je si nastavit centrování volantu ("Enable Centering ...) , což znamená, že volant se vám po uvolnění vrací sám do střední polohy. Ta položka pod tím znamená, jakou silou se vám bude vracet do této střední polohy.
Důležité je i nastavení maximálního úhlu natočení volantu. Je dobré si úhel synchronizovat v Controller.ini v položce Steering Wheel Range. Pak bude grafické natočení volantu ve hře odpovídat i reálnému natočení na volantu. Osobně volím velký úhel, protože menší úhly způsobují rychlé změny směru. Takže máte na výběr malý úhel a pomalé pohyby nebo naopak.
images/news-pics/899_1424517593.jpg

Je nutné si uvědomit, že jakákoliv změna může mít nějaký následek a je potřeba si na něj nejdříve zvyknout než ho ihned zavrhnout.
Protože nemáme všichni stejný volant, tak je nutné si nastavení přizpůsobit dle svých pocitů.
Osobně mám nastavení pocitově takové, abych docela cítil zpětnou vazbu (Feed back) volantu, ale abych se s volantem moc nepral. Dobré nastavení je takové, když cítíte, že kola ztrácejí grip a odpor volantu v zatáčkách měkne. Pak jste schopni rozpoznat začínající smyk dřív než se to dozvíte na obrazovce a rychleji pak na to můžete reagovat.
Pozor, někdy se síla "feedbacku" mění i dle nastavení samotného vozu!!!
Taky si uvědomte, že nic se nemá přehánět. Jednou jsem zkusil dát feed back všude v nastaveních na maximum (150% v ovladačích) a ještě maximum ve hře a ruce mě pak boleli jak v reálu na motokáře, pokojem se nesla "vůně" obou přehřátých servomotorů, z pod volantu unikal dým a já se málem přiotrávil :-)

Pokud mají jiní taky nějakou radu, tak neváhejte a v komentářích se o ní podělte.

Michal

komentáře

Komentáre

Seřadit: Sort ascending   
#1 od Pavel Vávra
quote
Avatar
měl jsem jiné nastavení pro realný pocit na g27, ale musel jsem preinstalovat celou hru, tak vyzkouším tvoje nastavení smiling
08.03.2015 - 09:44
2 0
Tvůj komentář
Jméno:
E-Mail:
Domovská stránka:
IP: 3.226.72.194
Nastavení: • HTML je VYPNUTÉ • BBCode je ZAPNUTÝ • Smajlíci jsou ZAPNUTI

Předzávodní info

Další závody

Shoutbox


Anketa

anketa není aktivní

ukázat ankety

Teamspeak
Akce partnerů

Sponzoři

Pepa_MOTOLevne-okapy.cz